Civilizacija Versus Kultūra

Literatūra ir menas 2014-06-13 nr. 3478. Viršeliai. Saulius Dastikas. „Degimas”

Saulius Dastikas. „Degimas”, drobė, autorinė technika, 150×220, 2012. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) iki birželio 24 d. veiksiančios S. Dastiko tapybos paroda „Civilizacija vs Kultūra”.

Anot tapytojo Aleksandro Vozbino, Sauliaus Dastiko darbams būdingas emocionalumas, ekspresija ir aukšta spalvinė kultūra. Inspiracija paveikslams dažnai tampa gamtovaizdžio motyvas, kuris dailininko darbuose virsta savarankiška abstrahuota ir koncentruota plastine struktūra. Šios struktūros nužymi autoriaus emocinę būseną. Dažnu atveju šios būsenos asocijuojasi su tam tikro lygmens tantrine sąmone.

„Kultūra prasidėjo, kai urvinis žmogus pirmą kartą ant olos sienos nupiešė antilopę, o gal tada, kai žuvis, išlipusi iš okeano, grožėjosi saulėlydžiu. Kultūra atsirado iš poreikio išreikšti vidinį pasaulį. Civilizacija orientuota į išorę, į naudą. Kultūra, kaip kūryba, atsiranda iš pertekliaus. Tai yra už naudos ribų. Naudingumo ir tikslingumo kultūrai prideda civilizacija; taip vystosi vartojimo kultūra – popsas. Civilizacijai apibūdinti šiame kontekste man patinka kažkieno pasakyti žodžiai: manėme, kad kuriame progresą, bet pasirodė, kad – komfortą. Civilizacijos požiūriu kultūra nenaudinga, tačiau ji buvo ir yra naudojama valdymui, pelnui ir šlovei gauti. Iš esmės, tik šiuos tris dalykus gali pasiūlyti sociumas. Civilizacijos ir kultūros priešybės bei vienybės procesas vyksta sąmonėje, todėl keičia ir kūną.” (S. Dastikas)